Budowa rurociągu. Jak kompleksowo zabezpieczyć inwestycję?
Skomplikowane przedsięwzięcia inżynieryjne takie jak budowa rurociągu wiążą się z wieloma ryzykami. Realizacja takiego projektu wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej, precyzyjnego planowania oraz znacznych nakładów finansowych. W przypadku podobnej inwestycji niezbędne jest jak najlepsze zabezpieczenie wykonawcy przed skutkami ewentualnych szkód. Niezależnie od tego, czy projekt dotyczy rurociągu naftowego, gazowego, czy wodociągowego, bardzo istotne, a wręcz kluczowe, jest odpowiednie ubezpieczenie takiego kontraktu. Dobrze dobrana polisa zminimalizuje potencjalne straty finansowe. W celu poprawnego ubezpieczenia inwestycji najlepiej skontaktować się z wyspecjalizowanym brokerem ubezpieczeniowym, który pomoże dostosować zakres ubezpieczenia do specyfiki kontraktu.
Sprawdźmy, jakie są trzy najistotniejsze typy polis, które powinny zostać zawarte, żeby właściwie zabezpieczyć taką budowę oraz jakie elementy tych ubezpieczeń są najważniejsze.
Ubezpieczenie mienia w budowie (CAR/EAR)
Najważniejszym i podstawowym ubezpieczeniem podczas wykonywania skomplikowanych kontraktów inżynieryjnych takich jak budowa rurociągu jest ubezpieczenie wszystkich ryzyk budowy, znane również jako Contractor’s All Risks (CAR). Polisa CAR obejmuje szkody materialne w przedmiocie inwestycji, które mogą wystąpić w trakcie realizacji projektu, takie jak zniszczenia wynikłe z nieprzewidzianych zdarzeń losowych, wypadków czy błędów ludzkich.
Ubezpieczenie CAR/EAR jest szeroko stosowane w branży budowlanej, ponieważ zapewnia ochronę zarówno dla wykonawcy, jak i inwestora. Często sam inwestor wymaga posiadania takiej polisy. W ubezpieczeniu tym suma ubezpieczenia jest równa wartości kontraktu. Obejmuje ono m.in.:
- Szkody materialne w przedmiocie ubezpieczenia: ubezpieczenie pokrywa koszty naprawy lub wymiany zniszczonych elementów budowanego rurociągu, a także – po odpowiednim rozszerzeniu zakresu – maszyn, urządzeń i materiałów wykorzystywanych podczas budowy.
- Szkody na terenie budowy w tym szkody żywiołowe: polisa zabezpiecza przed skutkami takich zdarzeń jak pożary, eksplozje, powodzie, deszcze nawalne, osunięcia ziemi czy wichury, które mogą spowodować straty na terenie budowy.
- Szkody związane z błędami ludzkimi: ubezpieczenie CAR obejmuje również szkody wynikające z błędów wykonawczych, które mogą prowadzić do uszkodzenia przedmiotu prac.
- Pokrycie kosztów opóźnień: po wystąpieniu szkody odpowiednio rozszerzone ubezpieczenie CAR może pokryć dodatkowe koszty związane z pracami odbywającymi się w nocy lub w dni wolne od pracy. Jest to szczególnie ważne w projektach o dużej skali, w których to opóźnienia są karane na podstawie umowy (kary umowne).
- Klauzula dotycząca uszkodzeń istniejących struktur: to rozszerzenie zakresu ubezpieczenia jest bardzo istotne szczególnie wtedy, gdy budowa rurociągu odbywa się w towarzystwie istniejących struktur będących w posiadaniu inwestora.
- Szkody w trakcie próbnego uruchomienia rurociągu: niezwykle istotnym momentem jest moment, w którym rurociąg jest próbnie uruchamiany – to ryzyko jest możliwe do włączenia w zakres ubezpieczenia CAR.
- Klauzula ubezpieczenia kosztów usunięcia pozostałości po szkodzie: w przypadku szkody w rurociągu często koszty usunięcia pozostałości po szkodzie są dużo wyższe niż wartość samej szkody. Klauzula ta pokrywa koszty związane z usunięciem zniszczonych elementów i przywróceniem terenu budowy do stanu pierwotnego.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) jest kolejnym ubezpieczeniem zabezpieczającym wykonawcę przed skutkami szkód mogących powstać na budowie. Polisa ta zapewnia ochronę w przypadku szkód wyrządzonych osobom i podmiotom trzecim, co uzupełnia zakres pokrycia ubezpieczeniowego polisy CAR.
W przypadku budowy rurociągu potencjalne szkody związane z następstwem zdarzeń wobec osób trzecich mogą być ogromne. Ryzyko wybuchu, skażenia środowiska lub zalania otoczenia jest w przypadku tego typu kontraktów bardzo wysokie. Polisa OC dla budowy rurociągu pokrywa między innymi:
- Szkody osobowe: Ubezpieczenie pokrywa koszty związane z roszczeniami osób, które doznały obrażeń ciała w wyniku prac budowlanych, np. pracowników budowy (po odpowiednim rozszerzeniu zakresu), mieszkańców pobliskich terenów czy innych osób trzecich.
- Szkody rzeczowe: Polisa OC chroni przed roszczeniami związanymi ze zniszczeniem mienia osób trzecich, np. uszkodzeniem budynków, infrastruktury czy pojazdów, które to nastąpiło jako następstwo szkód powstałych w trakcie prowadzonych prac.
- Szkody środowiskowe: W przypadku budowy rurociągu istnieje również ryzyko zanieczyszczenia środowiska, np. wycieku substancji do gleby lub wody. Ubezpieczenie OC może obejmować również takie przypadki, pokrywając koszty usunięcia szkód.
- Wibracje osunięcia się ziemi: w trakcie prac nad budową rurociągu szkody związane z osunięciem się ziemi lub powstałe wskutek wibracji stanowią istotne ryzyko, przed którym może zabezpieczyć właściwie skonstruowana polisa.
- Szkody powstałe w instalacjach podziemnych: Budowa rurociągu często wymaga intensywnych prac ziemnych. Prace te niosą ryzyko uszkodzenia podziemnych instalacji co może spowodować szkody w środowisku, przerwy w dostawie mediów lub wiązać się z dużymi kosztami naprawy uszkodzonego mienia. Warto zadbać o to, żeby polisa pokrywała ochroną takie ryzyka.
- Koszty ochrony prawnej: polisa zapewnia również pomoc prawną w przypadku szkody.
Ubezpieczenie maszyn i sprzętu budowlanego
W trakcie budowy rurociągu wykorzystywane są różnorodne maszyny i urządzenia, które narażone są na uszkodzenia, awarie czy kradzież. Ochrona sprzętu budowlanego pozwala zminimalizować ryzyko przestojów w pracach budowlanych. Ubezpieczenie maszyn można zawrzeć w ramach polisy CAR albo jako osobną polisę. Ubezpieczenie to pokrywa koszty powstałe w wyniku:
- Szkód mechanicznych: Ubezpieczenie pokrywa koszty naprawy lub wymiany maszyn, które uległy awarii w trakcie pracy.
- Kradzież: Polisa zabezpiecza przed stratami wynikłymi z kradzieży maszyn lub sprzętu z terenu budowy.
- Uszkodzenia podczas transportu: Ubezpieczenie może obejmować także szkody powstałe w trakcie transportu maszyn na plac budowy.
Jak skutecznie ubezpieczyć budowę rurociągu?
Budowa rurociągu to inwestycja, która wymaga kompleksowego podejścia do kwestii ubezpieczeń i właściwego oszacowania konsekwencji potencjalnych szkód. Konsultacja z doświadczonym i wyspecjalizowanym brokerem ubezpieczeniowym pomoże dostosować zakres polis do specyfiki inwestycji. Zawarcie odpowiednio skonstruowanych ubezpieczeń CAR, OC oraz ubezpieczenie maszyn minimalizuje potencjalne negatywne konsekwencje szkód mogących się wydarzyć na trakcie realizacji kontraktu związanego z budową rurociągu.
Ubezpieczenie kontraktu jest często wymogiem inwestora, ale nawet bez tego wymogu zawarcie polis jest najlepszym sposobem zarządzania ryzykiem przy skomplikowanej budowie rurociągu.