Blog

Co to jest niedoubezpieczenie i czym grozi?

spis treści

Ubezpieczenia stanowią kluczowy element ochrony naszych interesów finansowych. Obok rozsądnego inwestowania i mądrego zarządzania budżetem to właśnie dobrze dopasowana do potrzeb firmy polisa stanowi fundament ochrony przedsiębiorstwa. Dobrze dopasowana to tutaj słowa klucze. Bo nie wystarczy podpisać jakąkolwiek umowę, by zagwarantować sobie pełną ochronę. Jednym z zagrożeń związanych ze złym wyborem jest niedoubezpieczenie. Ale czym dokładnie jest niedoubezpieczenie i jakie zagrożenia za sobą niesie? Sprawdzamy.

Definicja niedoubezpieczenia

Niedoubezpieczenie to sytuacja, w której suma ubezpieczenia nie jest odpowiednio dostosowana do wartości ryzyka, które ma być zabezpieczone. W skrócie, to po prostu zbyt mała ochrona na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń. Może to dotyczyć zarówno polis ubezpieczeniowych majątkowych, zdrowotnych, jak i życiowych.

Groźne skutki niedoubezpieczenia 

Im wyższa suma ubezpieczenia, tym bardziej kompleksowa ochrona np. majątku klienta. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których niedostateczny limit sprawia, że nie uda się odtworzyć uszkodzenia mienia. Efekt? Mimo posiadania ubezpieczenia klient zostaje tak naprawdę bez realnego wsparcia w kryzysowej sytuacji. 

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest sytuacja gospodarcza w Polsce. Wzrost inflacji w ostatnim roku sprawił, że koszt potencjalnej odbudowy czy naprawy wzrósł. W przypadku niedoubezpieczenia pojawia się więc realne ryzyko strat finansowych. A przecież nie po to inwestuje się w polisę, by potem martwić się o niedostateczne odszkodowanie.  

Jeszcze trudniejsza jest sytuacja w przypadku ubezpieczeń OC działalności. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest zasadniczo bardziej skomplikowanym produktem, którego wartość ciężej ocenić. Tym bardziej więc pojawia się tutaj ryzyko wyboru zbyt niskiej sumy ubezpieczenia, która nie wystarczy potem na naprawienie potencjalnych szkód. Nie ulega wątpliwości, że zwiększenie sumy ubezpieczenia jest podstawą do dbania o skuteczną ochronę dla firmy.

Jak się chronić przez niedoubezpieczeniem?

W rzetelnej ocenie ryzyka niezwykle cenne będzie wsparcie doświadczonego w danej branży brokera ubezpieczeniowego. W IBU od kilkunastu lat obsługujemy klientów z sektora IT i budowlanego. Doskonale wiemy, jakie szkody mogą być potencjalnym zagrożeniem i, w związku z tym, jak skutecznie chronić finanse przedsiębiorstwa.

Jakub Mucha

Jakub Mucha

Founder i CEO w IBU

Spędził setki godzin na rozmowach z branżą budowlaną, projektową i IT. Doświadczony broker o szerokiej, specjalistycznej wiedzy.

W ubezpieczeniach od 17 lat.

Odwiedź profil na LinkedIn

Może zainteresuje

Cię także: