Blog

  • Strona główna
  • Blog
  • Oferty ubezpieczeniowe. OC zawodowe dla IT a ubezpieczenie Cyber – różnice

Oferty ubezpieczeniowe. OC zawodowe dla IT a ubezpieczenie Cyber – różnice

sPIS TREŚCI

Pozyskiwanie ofert ubezpieczenia OC zawodowego dla branży IT i ubezpieczenia cybernetycznego (Cyber) wiąże się z różnymi wymaganiami i kryteriami. Sprawdzamy, jakie są kluczowe różnice między tymi dwoma rodzajami ubezpieczeń – nie tylko pod względem zakresu ochrony, ale i oceny ryzyka ubezpieczeniowego dokonywanego przez ubezpieczyciela.

Zakres ubezpieczenia

OC zawodowe dla IT (Professional Indemnity): 

Chroni przed roszczeniami klientów związanymi z błędami, zaniedbaniami, niedopełnieniem obowiązków czy innymi problemami wynikającymi z wykonywanych usług. Obejmuje m.in. błędy w kodzie, opóźnienia w dostarczeniu projektów czy nienależyte wykonanie umowy.  

Jest to ubezpieczenie, które od dawna funkcjonuje na rynku. W przypadku spółek IT jest często wymagane przy zawieraniu umów z klientami – w szczególności zagranicznymi, ale wymóg ten jest coraz powszechniejszy również w Polsce.

Ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych (Cyber): 

Skupia się na ochronie przed zagrożeniami związanymi z cyberbezpieczeństwem, takimi jak naruszenia danych, ataki hakerskie, ransomware, utrata danych czy koszty powiązane z zarządzaniem incydentem cybernetycznym (np. powiadamianie klientów, koszty odzyskiwania danych, odpowiedzialność za utratę danych). 

Jest to ubezpieczenie, które zyskuje na znaczeniu wraz ze wzrostem liczby zagrożeń cybernetycznych i coraz większym uzależnieniem firm od technologii informacyjnych. Z roku na rok jest coraz popularniejsze.  

Wybór odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej wymaga analizy potrzeb firmy, zrozumienia ryzyk specyficznych dla jej działalności oraz współpracy z ubezpieczycielem, który może dostarczyć spersonalizowaną ofertę. 

Ocena ryzyka 

Ubezpieczenie OC zawodowe dla IT: 

Ubezpieczyciel ocenia ryzyko m.in. na podstawie doświadczenia firmy, rodzaju świadczonych usług, historii roszczeń, wielkości i czasu trwania projektów, liczby zatrudnionych specjalistów, wartości kontraktów oraz obszarów terytorialnych klientów, dla których wykonywane są usługi. Liczba zmiennych branych pod uwagę jest znacznie szersza niż w przypadku ubezpieczenia Cyber.  

Co do zasady ubezpieczenie OC zawodowe obejmuje cała działalność spółki IT. W niektórych przypadkach możliwe jest zawarcie ubezpieczenia dopasowanego do konkretnej umowy. W takim przypadku ubezpieczyciel ocenia ryzyko związane bezpośrednio z realizacją konkretnej umowy, umowy ramowej, SOW itp. 

Ubezpieczenie Cyber 

Ryzyko oceniane jest na podstawie zabezpieczeń informatycznych stosowanych przez firmę, polityki ochrony danych, procedur zarządzania incydentami, historii naruszeń bezpieczeństwa oraz branży, w której działa firma (np. firmy przetwarzające duże ilości wrażliwych danych osobowych są bardziej narażone na ataki). 

W przypadku ubezpieczenia Cyber nie ma możliwości ubezpieczenia tylko części realizowanych usług. Jest to związane w szczególności z brakiem możliwości pełnego wyizolowania i ochrony infrastruktury przypadającej na jeden kontrakt. 

Dowiedź się więcej

Ubezpieczenie Cyber. 4 razy TAK!

Podsumowanie 

Ubezpieczenie OC zawodowe i ubezpieczenie Cyber to dwa zdecydowanie różne produkty zapewniające ochronę w przypadku innych zdarzeń, mimo że część elementów obu ubezpieczeń jest wspólna (część dotycząca ochrony w ramach odpowiedzialności cywilnej wobec osób trzecich) 

W obu przypadkach, w bardzo dużym skrócie, można powiedzieć, że wypadkowa składki wynika z oceny ryzyka ubezpieczeniowego (np. niskie, średnie, wysokie) oraz wysokości limitu odpowiedzialności ubezpieczyciela/sumy ubezpieczenia (np. 5,10, 20 mln zł). 

Ubezpieczeniem OC zawodowym może być objęta ochrona zarówno w ramach całej działalności, jak i pojedynczego kontraktu, czego nie można zastosować w przypadku ubezpieczenia Cyber.

Sprawdź, jak możemy ci pomóc!

Zarówno jedno, jak i drugie ubezpieczenie wymaga dokładnej weryfikacji występujących ryzyk. W całym procesie bardzo pomocny okazuje się doświadczony broker ubezpieczeniowy, który zapewni krok po kroku przeprowadzenie odpowiedniego procesu.

Piotr Cholewczyński

Piotr Cholewczyński

Dyrektor ds. Ubezpieczeń Majątkowych.

Od niemal dekady działa aktywnie w ubezpieczeniach dla branży IT. Odpowiada za ubezpieczenia majątkowe oraz likwidację szkód.

W ubezpieczeniach od 14 lat.

Może zainteresuje

Cię także: