Blog

Pandemia a benefity pracownicze

Pandemia przewartościowała nasze potrzeby. Główną troską i obawą Polaków stało się życie i zdrowie – nie tylko własne, ale przede wszystkim najbliższych. Nowa rzeczywistość wymusiła zmiany także na rynku pracy – i mowa tu nie tylko o pracy zdalnej, która stała się normą. Po roku 2020, który przyniósł wzrost bezrobocia, pracodawcy ponownie muszą zabiegać o pracownika – szacuje się, że obecnie ilość wakatów wynosi aż 370 tys.

Aby przyciągnąć do firmy specjalistów w swojej branży, kluczowe stają się benefity, które zapewniają poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Te najbardziej oczekiwane to obecnie prywatna opieka medyczna oraz ubezpieczenie na życie.

Potwierdzają to wypowiedzi ekspertów podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu, podczas którego miał miejsce panel zatytułowany „Zmiana percepcji benefitów pracowniczych w drugim roku pandemii”. Jan Grzegorz Prądzyński, Prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń mówi: „Obawy Polaków przekładają się na to, czego Polacy oczekują od pracodawców. A pracodawcy żeby utrzymać pracownika, a jednocześnie dać mu też poczucie bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie, kupują i dają pracownikom dwa benefity podstawowe: pierwszym są ubezpieczenia zdrowotne, które poprawiają dostęp do specjalistów jeśli chodzi o służbę zdrowia. A z drugiej strony ubezpieczenia grupowe na życie, które też są bardzo istotnym elementem i odpowiadają na obawę Polaków dotyczącą śmierci najbliższych, a właściwie zabezpieczenia po śmierci osoby najbliższej dla rodziny”.

Powyższą tendencję potwierdzają niedawno opublikowane przez PIU dane dotyczące wypłaconych świadczeń w I półroczu 2021 r. Ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym 9,3 mld zł z tytułu ubezpieczeń na życie (w tym o 34% wyższe wypłaty z ubezpieczeń ochronnych). Świadczy to przede wszystkim o tragicznych skutkach pandemii. Wypłaty z ochronnych ubezpieczeń na życie sięgnęły niemal 4 mld zł (rok wcześniej było to 2,9 mld).

Poza wzrostem wypłaconych świadczeń, w ubezpieczeniach na życie rośnie też składka, co wskazuje na zwiększone zainteresowanie tymi produktami. Łączna składka z ubezpieczeń na życie wyniosła 11 mld zł (o 9% więcej niż rok wcześniej). Składka z samych ubezpieczeń ochronnych na życie wzrosła w analogicznym okresie o 13,7% do 4,4 mld zł (źródło).

Jako broker zauważamy, że coraz więcej firm zgłasza się do nas z prośbą o wdrożenie ubezpieczenia grupowego. Pracownicy chętnie korzystają z tego rodzaju benefitu, a pracodawcy coraz częściej decydują się na sponsorowanie składki. Czy to wpływ pandemii, czy coraz większej edukacji w tym temacie?

W Infinity Brokerzy Ubezpieczeniowi zawsze dostosowujemy warunki ubezpieczenia do potrzeb i oczekiwań danej firmy. Dla określonych grup zawodowych mamy autorskie rozwiązania, które diametralnie poprawiają zakres ochrony w stosunku do standardowych ofert z rynku.

Aleksandra Woźniakowska – Młodszy broker

Może zainteresuje

Cię także: