Blog

  • Strona główna
  • Blog
  • Ubezpieczenie mienia na wartość księgową lub odtworzeniową: kluczowe różnice i korzyści

Ubezpieczenie mienia na wartość księgową lub odtworzeniową: kluczowe różnice i korzyści

Spis treści

Ubezpieczenie mienia to nieodłączny element strategii zarządzania ryzykiem dla firm i właścicieli nieruchomości. Decydując się na polisę ubezpieczeniową, jedną z kluczowych decyzji, jaką należy podjąć, jest wybór wartości, na jaką chcemy ubezpieczyć nasze mienie. Dwie najczęściej stosowane metody wyceny to wartość księgowa i wartość odtworzeniowa. Co musisz wiedzieć o jednej i drugiej, zanim podpiszesz umowę ubezpieczenia? Sprawdzamy! 

Wartość księgowa – co to jest?

Wartość księgowa mienia odnosi się do kwoty, którą dany przedmiot został odnotowany w księgach rachunkowych firmy.  Określa się ją w momencie, w którym mienie jest nabywane czy też wytwarzane.  

Ubezpieczenie mienia na wartość księgową oznacza, że w przypadku szkody ubezpieczyciel wypłaci kwotę równą wartości księgowej mienia w momencie zdarzenia. 

Składka za takie ubezpieczenie jest zwykle niższa niż w przypadku ubezpieczenia na wartość odtworzeniową. Warto jednak pamiętać, że taka polisa może być mniej opłacalna – otrzymujesz bowiem równowartość kwoty księgowej, a nie rzeczywistej wartości mienia po czasie. Nawet mimo potencjalnego wzrostu wartości rynkowej. Oznacza to, że potencjalne odszkodowanie będzie najpewniej niższe niż faktyczny koszt odtworzenia majątku. 

 

Czym jest wartość odtworzeniowa?

Wartość odtworzeniowa z kolei odnosi się do kosztów potrzebnych do zastąpienia zniszczonego mienia nowym, równoważnym przedmiotem w takim samym stanie i miejscu, w jakim znajdował się przed zdarzeniem ubezpieczonym. Jest to bardziej realistyczna wycena, która uwzględnia aktualne ceny rynkowe oraz koszty związane z odtworzeniem mienia. 

Tutaj składka ubezpieczeniowa zwykle jest wyższa. Wynika to z potencjalnych zmian wartości przedmiotu w czasie. Ale taka polisa to pewność, że – w razie problemów – kwota odszkodowania wypłacona przez ubezpieczyciela będzie odzwierciedlać rzeczywisty koszt mienia i pozwoli na jego odbudowę lub zastąpienie.  

Warto wiedzieć, że wartość odtworzeniowa zawiera również koszty dodatkowe – np. transportu czy montażu. 

Różnice między wartością księgową a odtworzeniową

Najważniejszą różnicą między wartością księgowa a odtworzeniowa jest sposób ich określania. Dla bezpieczeństwa w kontekście ubezpieczenia rozsądniejszym wyborem jest ubezpieczenie mienia na wartość odtworzeniową – to pozwoli zapewnić sobie maksymalne wsparcie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.  

Przykład? Wyobraźmy sobie zalanie biura. Zniszczeniu uległo całe wyposażenie, dodatkowo podłogi, ściany. Biuro jest ubezpieczone na wartość księgową w wysokości 1 mln PLN. W toku prac okazało się, że samo przywrócenie postaci pierwotnej lokalu kosztowało ponad 1 mln PLN. Dodatkowo trzeba było kupić nowy sprzęt, meble i inne elementy wyposażenia.  

Takie przypadki zdarzają się stosunkowo często – szczególnie, gdy mowa np. o starszych budynkach. Za tę samą kwotę jesteśmy w stanie postawić dziś przypuszczalnie 1/10 tego, co byliśmy w stanie wybudować 10 lat temu. W takiej sytuacji lepiej sprawdzi się ubezpieczenie mienia na wartość odtworzeniową, która umożliwi pokrycie wszystkich niezbędnych kosztów. 

W razie wątpliwości co do rodzaju ubezpieczenia w konkretnym przypadku warto skonsultować się z profesjonalnym doradcą, który będzie w stanie wesprzeć w wyborze odpowiedniej polisy. 

Należyte i nienależyte wykonanie umowy

Na czym polega?

Podsumowanie

Wybór między ubezpieczeniem mienia na wartość księgową a wartość odtworzeniową zależy głównie od indywidualnych potrzeb i sytuacji każdej firmy. Firmy szukające oszczędności mogą preferować ubezpieczenie na wartość księgową, podczas gdy te, które cenią sobie większą pewność w przypadku szkody, mogą zdecydować się na wartość odtworzeniową. 

Niezależnie od wyboru ważne jest, aby dokładnie przeanalizować swoje potrzeby ubezpieczeniowe i skonsultować się z profesjonalistami branży ubezpieczeniowej, aby wybrać polisę, która najlepiej odpowiada konkretnym wymaganiom i zapewni ochronę przed ryzykami związanymi z utratą lub uszkodzeniem mienia. 

Jakub Mucha

Jakub Mucha

Founder i CEO w IBU

Spędził setki godzin na rozmowach z branżą budowlaną, projektową i IT. Doświadczony broker o szerokiej, specjalistycznej wiedzy.

W ubezpieczeniach od 17 lat.

Odwiedź profil na LinkedIn

Może zainteresuje

Cię także: