Choroby pracowników w sezonie jesienno-zimowym a pakiety opieki medycznej
Zastanawiałem się ostatnio, jak szalejąca epidemia grypy wpływa na funkcjonowanie firm. Podczas rozmów z naszymi klientami otrzymywałem sygnały, że choroby pracowników przekładają się na spadek możliwości produkcyjnych.
Jeden z naszych klientów z powodu zwiększonej absencji pracowników musiał przesuwać termin realizacji kontraktu, co spowodowało pogorszenie się stosunków z kontrahentem. Po rozmowie ze mną i analizie zjawiska, zdecydował się na wdrożenie pakietu medycznego finansowanego w całości przez pracodawcę.
Poniżej postaram się przeanalizować problem i zastanowić się, czy prywatna opieka medyczna (ubezpieczenie zdrowotne) rzeczywiście pomaga w takich sytuacjach.
Dodatkowo podpowiem, na co zwracać uwagę i jaki pakiet medyczny wybrać.
Jakie są przyczyny zwiększonej absencji pracowników?
Pracownicy chorują i chorować będą – na to nic nie poradzimy. W czasach, gdzie praca zdalna jest wszechobecna problemem przestaje być zarażanie się w biurze. Choroby takie jak grypa, covid, przeziębienie czy też RSV mimo wszystko powodują, że pracownicy nie mogą wykonywać swoich obowiązków.
Jak zatem skrócić okres absencji lub też jak zapewnić im lepszy dostęp do opieki medycznej? Jakie problemy występują w NFZ, które w pakietach opieki medycznej zostały rozwiązane?
Poniżej w skrócie opiszę główne przyczyny dłuższych zwolnień lekarskich, które są spowodowane niską jakością usług świadczonych przez NFZ lub nie do końca dopasowanym pakietem medycznym.
Przyczyny dłuższej absencji niż standardowa:
- problem z umówieniem się do lekarza pierwszego kontaktu lub pediatry,
- konieczność przebywania w kolejce do rejestracji w przychodni (dotyczy głównie przychodni dziecięcych),
- konieczność wizyt w placówce medycznej w sprawach błahych (na przykład wystawienie recepty),
- w przypadku poważniejszych schorzeń czas oczekiwania na specjalistę w NFZ jest bardzo długi,
- przewlekłe (niezdiagnozowane lub źle zdiagnozowane) choroby dzieci, które powodują konieczność opieki,
- problem z dostępem do badań laboratoryjnych i obrazowych.
Jak przeciwdziałać długim zwolnieniom i na co zwracać uwagę przy wyborze pakietu medycznego?
Pracownik chętniej skorzysta z usług lekarzy, gdy nie będzie musiał poświęcać dużej ilości czasu na dojazd do placówki medycznej. Swoboda dostępu do lekarzy jest niezwykle istotna, a możliwość skorzystania w ramach pakietu medycznego z dowolnej placówki medycznej (refundacja usług) lub też posiadanie w pakiecie medycznym rozbudowanej sieci placówek jest niezwykle istotne.
Często żeby umówić się na wizytę u lekarza trzeba stawić się fizycznie w rejestracji, gdyż nie ma możliwości dodzwonienia się do placówki. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy chore jest dziecko. Możliwość umówienia wizyty (w tym porady za pośrednictwem telemedycyny) jest kluczowa – pracownik nie poświęca na to dużej ilości czasu (umówienie się za pośrednictwem aplikacji, czatu, infolinii zajmuje parę minut zamiast godzin spędzonych w kolejce w przychodni). Większość pakietów medycznych dla firm oferuje tego typu usługi.
Kolejnym sposobem na skrócenie czasu absencji oraz poprawienie standardu (a co za tym idzie szybsze wyzdrowienie pracownika lub jego dziecka) są wizyty domowe, które umożliwiają zasięgnięcie opinii lekarza nawet jeśli pracownik nie ma możliwości dotarcia do placówki medycznej. Wizyty domowe mogą też (w niektórych pakietach medycznych) odbywać się w weekendy lub w godzinach wieczornych.
W czasie pandemii Covid-19 do pakietów medycznych dla firm została wprowadzona telemedycyna, która pozwala wyeliminować konieczność wizyt w placówkach medycznych. Z usługami telemedycyny trzeba jednak uważać, gdyż nie we wszystkich przypadkach pozwala ona na poprawne zdiagnozowanie choroby.
Znaczną oszczędność czasu (brak konieczności wizyty w placówce medycznej) zapewniają recepty, które można otrzymać online, na przykład po konsultacji z lekarzem poprzez chat. Ta usługa jest dostępna w większości pakietów opieki medycznej.
Istotnym czynnikiem, skracającym często czas trwania choroby, jest gwarancja dostępu do specjalisty w krótkim terminie. Terminy, jakie proponuje NFZ, to czasem wiele miesięcy oczekiwania, natomiast w przypadku prywatnej opieki medycznej (ubezpieczenia zdrowotnego) gwarancja takiego terminu to około 5-7 dni w przypadku specjalisty. Nie wszystkie pakiety opieki medycznej gwarantują dostęp do specjalisty w konkretnym terminie.
Co powinien więc zawierać pakiet opieki medycznej, żeby realnie skrócić czas absencji pracowników?
- refundacja,
- duża liczba placówek,
- łatwość umówienia się na wizytę,
- wizyty domowe,
- telemedycyna,
- e-recepty,
- gwarancja terminu dostępu do lekarza.
Czy warto wdrożyć pakiet medyczny dla pracowników jako benefit?
Biorąc pod uwagę wspomniane wyżej czynniki oraz relatywnie niski koszt za taki benefit (podstawowa opieka medyczne to koszt rzędu 40 zł) wnioski nasuwają się same. Prywatna opieka medyczna nie dość, że skraca nieobecność pracownika w pracy, to dodatkowo zwiększa jego poczucie bezpieczeństwa. Pakiety medyczne finansowane w całości przez pracodawcę są niezwykle pozytywnie odbierane przez pracowników, a do tego relatywnie tanie. Jednym słowem: warto.
Krzysztof Gąsiorowski – Broker
Dowiedz się, jak wdrożyć dobrą opiekę medyczną dla swoich pracowników – przeczytaj artykuł: Prywatna opieka medyczna – czy może działać dobrze?