Blog

  • Strona główna
  • Blog
  • Zabezpieczenie należytego wykonania umowy na PONAD 10 LAT – rewolucja w branży budowlanej

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy na PONAD 10 LAT – rewolucja w branży budowlanej

W przetargach na drogi coraz częściej spotyka się obowiązek zabezpieczenia należytego wykonania umowy na okres rękojmi/gwarancji jakości na 10 lat. W GDDKiA to już standard*. 

Specyfika projektów budowlanych

Specyfika produktów ubezpieczeniowych przeznaczonych dla branży budowlanej musi odpowiadać jej konkretnym potrzebom. Jest tak m.in. w przypadku gwarancji ubezpieczeniowych.

W przetargach – np. tych na drogi – coraz częściej spotyka się obowiązek zabezpieczenia należytego wykonania umowy na okres rękojmi/gwarancji jakości na 10 lat. W GDDKiA to już standard. Doliczając do tego czasu projektu i wykonania prac, łączny okres zabezpieczenia znacznie przekracza 10 lat. A to maksymalny okres, jaki oferują (nieliczni zresztą) ubezpieczyciele w Polsce. 

W zabezpieczeniu należytego wykonania umowy na 10 lat w okresie rękojmi prym wiedzie  GDDKiA, która w przetargach wskazuje, że zabezpieczenie należytego wykonania umowy ma być na okres rękojmi lub gwarancji jakości – w zależności, który okres jest dłuższy. 

Skontaktuj się z nami

Umów spotkanie z ekspertem

Nowe partnerstwo w IBU - nawet 15 lat zabezpieczenia

W IBU znamy potrzeby naszych klientów z branży budowlanej. Specjalizujemy się w niej już ponad dekadę. Dlatego też pozyskaliśmy partnera, który jest w stanie zaoferować zabezpieczenie nawet do 15 lat – w tym 10 lat na okres gwarancji/rękojmi. Tak, by praca naszych klientów była należycie chroniona.

Przy kontraktach, których łączny okres realizacji i rękojmi wynosi ponad 10 lat proponujemy rozwiązanie mieszane – 30% zaangażowania od jednego z partnerów (należyte wykonanie kontraktu + rękojmia i gwarancja), pozostałe 70% w zakresie należytego wykonania kontraktu od innego podmiotu.

W ostatnim czasie, stosując wyżej opisane rozwiązanie, zabezpieczyliśmy kontrakt o wartości blisko 80 mln zł, w którym wymagane zabezpieczenie wynosiło 10% wartości kontraktu. Zabezpieczenie należytego wykonania kontraktu w kwocie 5,5 mln zł (70%) na okres 2 lat pozyskaliśmy od jednego z ubezpieczycieli, natomiast pozostałą część zabezpieczenia należytego wykonania kontraktu (2 lata) oraz usunięcia wad i usterek (10 lat) w wysokości 2,5 mln zł, wypracowaliśmy we współpracy z partnerem. W ten sposób uzyskaliśmy zabezpieczenie pod kontrakt o łącznym okresie wynoszącym 144 miesiące + 45 dni.

Stawki zależne są od oceny finansowej klienta przeprowadzonej przez podmiot udzielający zabezpieczenia. Wahają się od 1% – 2,5% w skali roku. Zazwyczaj jesteśmy w stanie wynegocjować stawkę niższą o 10-20% od tej, która jest wstępnie przedstawiona w ofercie.

Czy tak długie okres zabezpieczenia to coś, z czym spotykają się Państwo przy realizowanych kontraktach? 

Jeśli chcieliby się Państwo dowiedzieć, jak wspieramy naszych klientów, zachęcamy do kontaktu.

 

IBU dla branży budowlanej

W IBU od lat specjalizujemy się w obsłudze ubezpieczeniowej firm z branży budowlanej. Dzięki temu doskonale znamy specyfikę pracy w tym sektorze i wiemy, jakiego wsparcia oczekują od nas przedsiębiorcy. W razie potrzeby zaproponujemy inne ciekawe rozwiązania – pomożemy zabezpieczyć projekt, ubezpieczyć budowę lub majątek spółki czy członków zarządu.

Prowadzisz firmę budowlaną?

Pozwól sobie pomóc

Oferta dla branży budowlanej

Może zainteresuje

Cię także: