Blog

Blog

Koniec covidowego zakazu wezwań z zabezpieczenia należytego wykonania kontraktów oraz potrącania kar umownych

Ustawa covidowa (Dz.U. 2020 poz. 374) przez długi czas chroniła firmy przed wezwaniami z gwarancji ubezpieczeniowych oraz potrącaniem kary umownej. Niestety 24 sierpnia 2022 r. weszła w życie Ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg oraz niektórych innych ustaw, gdzie art. 10 uchyla art. 15r1 o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.


31.08.2022

Zobacz
należności handlowe Ubezpieczenie należności handlowych

Niewątpliwie, opóźnienia w regulowaniu należności, czy niewypłacalność odbiorcy usługi mogą uderzać w płynność przedsiębiorstwa, a tym samym w możliwość regulowania własnych zobowiązań. Ryzyko sprzedaży z odroczonym terminem płatności możemy ograniczyć poprzez zakup ubezpieczenia należności handlowych.


09.05.2022

Zobacz
karnoskarbowe Ubezpieczenie karnoskarbowe jako element zarządzania ryzykiem podatkowym w przedsiębiorstwie

W wyniku działań mających na celu uszczelnienie i usprawnienie systemu podatkowego, kontrole podatkowe stają się coraz bardziej skuteczne i dotkliwe dla polskich przedsiębiorców. Powołując się na badania PwC, skuteczność kontroli sięga aż 98,9%, a liczba przebytych kontroli dawno już przekroczyła 100 tys. rocznie.


Zobacz
koszty obrony w sporze Ogromne koszty prawne spółki IT w sporze z kontrahentem – przykład z życia wzięty

Koszty poniesione przez spółkę IT w przypadku sporu z zagranicznym kontrahentem mogą być ogromne. Sama obsługa prawna to minimum kilkaset tysięcy zł już na samym początku. Odpowiednio dobrane ubezpieczenie OC zawodowe IT zagwarantuje odpowiedzialność ubezpieczyciela w przypadku wystąpienia szkody i co za tym idzie – poza wypłatą ewentualnego odszkodowania  – pokrycie kosztów obrony oraz pomocy prawnej.


04.04.2022

Zobacz
gwarancja nwk Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania umowy a ustawa covidowa

Ustawa covidowa przez długi czas chroniła firmy przed wezwaniami z gwarancji ubezpieczeniowych. Czy firmy budowlane nadal mogą spać spokojnie? Naszym zdaniem i tak, i nie. W ostatnich tygodniach obserwujemy wzmożoną aktywność inwestorów – beneficjentów gwarancji – w zakresie składania roszczeń do gwarantów (w tym przypadku – ubezpieczycieli) o zapłatę z tytułu gwarancji ubezpieczeniowych nienależytego wykonania umowy.


30.03.2022

Zobacz
uwierzytelnianie dwuskładnikowe Cykl: Ryzyko w ubezpieczeniach spółek IT – cz. 1

Pierwszy przypadek dotyczy rosnących wymagań ubezpieczycieli w zakresie zabezpieczeń zdalnego dostępu do własnego oprogramowania oraz własnych systemów – zarówno tych opartych na chmurze, jak i „on premise”.


23.11.2021

Zobacz
Prawo i orzecznictwo a odpowiedzialność cywilna w IT

W dniu 05.04.2021 r. rozstrzygnięto wieloletni spór sądowy pomiędzy Google LCC a Oracle America. Z wyroku Amerykańskiego Sądu Najwyższego wynika, że skopiowanie przez Google części kodu API z oprogramowania JAVA SE, które należało do Oracle, nie spowodowało naruszenia prawa (m.in. prawa własności intelektualnej).


01.10.2021

Zobacz
benefity Pandemia a benefity pracownicze

Pandemia przewartościowała nasze potrzeby. Główną troską i obawą Polaków stało się życie i zdrowie – nie tylko własne, ale przede wszystkim najbliższych. Nowa rzeczywistość wymusiła zmiany także na rynku pracy – i mowa tu nie tylko o pracy zdalnej, która stała się normą. Po roku 2020, który przyniósł wzrost bezrobocia, pracodawcy ponownie muszą zabiegać o pracownika.


Zobacz
odmowa wypłaty świadczenia Grupowe ubezpieczenie na życie – przesłanki odmowy świadczenia

Media co jakiś czas informują o przypadkach, w których ubezpieczyciel mimo, że pobierał składki od ubezpieczonych w ramach grupowego ubezpieczenia na życie, odmówił wypłaty świadczenia. I nie chodzi tu wcale o sytuację, kiedy nie minęła jeszcze karencja na dane zdarzenie czy też kiedy zdarzenie było objęte wyłączeniem w warunkach ubezpieczenia.


Zobacz
Niezdolnosc-do-pracy Jak uchronić się przed zawodowymi konsekwencjami nieszczęśliwego wypadku?

Niezdolność do pracy – czy jesteś na nią narażony?  Dla większości z nas praca to nieodłączny element codziennego życia, będący źródłem zawodowego spełnienia, ale przede wszystkim utrzymania. Dlatego trudno sobie wyobrazić, że na skutek nieszczęśliwego wypadku moglibyśmy już do niej nigdy nie wrócić. Raporty policyjne oraz GUS są jednak nieubłagane: W 2020 r. ilość osób […]


09.09.2021

Zobacz
Grupowe-ubezpieczenie-na-życie Grupowe ubezpieczenie na życie. Jak zabezpieczyć się finansowo przed tym, czego się boimy?

Główne ryzyka odczuwane przez Polaków Niedawno opublikowany raport Polskiej Izby Ubezpieczeń zatytułowany “Mapa ryzyka Polaków” w zasadzie potwierdza to, co wiemy od zawsze: najbardziej boimy się śmierci i ciężkiej choroby najbliższej osoby, a także własnej choroby (w tym nowotworu), utraty sprawności, braku dostępu do opieki medycznej, braku pieniędzy na starość, a także wypadku samochodowego. Pandemia […]


Zobacz
Ubezpieczenia OC zawodowe branży IT

Na co zwrócić szczególną uwagę przy zawieraniu umowy ubezpieczenia OC zawodowego? Czynników wpływających na odpowiedzialność wykonawcy usług IT jest bardzo wiele, dlatego postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu te, na które warto zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy ubezpieczenia zawodowego oraz umowy o wykonywanie usług ze swoim kontrahentem. Musimy pamiętać, że istnieją ryzyka, których wykonawca nie przetransferuje […]


21.05.2021

Zobacz
Ubezpieczenie zarządu D&O

CZY WARTO ROZWAŻYĆ UBEZPIECZENIE D&O DLA CZŁONKÓW ZARZĄDU?  Decyzje podejmowane przez Zarząd i Radę Nadzorczą wpływają nie tylko na funkcjonowanie spółki, ale także prywatne życie osób pełniących funkcje zarządzające. Zarząd, w związku z realizowanymi obowiązkami, odpowiada za podejmowane decyzje osobiście, całym swoim majątkiem. Odpowiedzią na to ryzyko jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej władz spółki – D&O. […]


Zobacz
Współpraca z SoDa

Chcielibyśmy z dumą poinformować, iż jesteśmy jedynym partnerem SODA – Software Development Association Poland w zakresie ubezpieczeń! Jest to renomowane, największe stowarzyszenie firm z branży IT na terenie naszego kraju. Głównym celem SoDa jest połączenie różnego rodzaju przedsiębiorstw z branży oraz zagwarantowanie wszelkich niezbędnych narzędzi wszystkim ich członkom. Firma IBU dołączyła do grona partnerów SoDa […]


10.11.2020

Zobacz
Ubezpieczenie w branży IT – pytania i odpowiedzi cz.4

W ostatniej części odpowiedzi na pytania naszych klientów rozwiniemy wątek związany z formą zatrudnienia informatyków i jej wpływ na ubezpieczenie OC zawodowe. Wyjaśnimy, jakie ma to znaczenie dla warunków i ceny polisy, a także jak wygląda ta kwestia z perspektywy freelancera i pracodawcy.


29.04.2020

Zobacz
Ubezpieczenie w branży IT – pytania i odpowiedzi cz.3

W dzisiejszym wpisie kontynuującym cykl odpowiedzi na Państwa pytania rozwiniemy wątek istotnych elementów, na które musimy zwrócić uwagę przy zawieraniu ubezpieczenia OC. Wyszczególnimy tzw. haczyki, czyli zapiski w umowie, które mogą przyczynić się do zmniejszenia jej skuteczności.


17.04.2020

Zobacz
Ubezpieczenie w branży IT – pytania i odpowiedzi cz.2

W pytaniach od klientów pojawiła się często wątpliwość czy polisa OC zawodowego w branży IT jest im właściwe potrzebna. W dzisiejszym wpisie odpowiemy na to pytanie, opisując zakres ochrony polisy OC zawodowego oraz jej rodzaje. Wskażemy, na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy, wyszczególniając także różnice wynikające z formy zatrudnienia.


23.03.2020

Zobacz
Ubezpieczenie w branży IT – pytania i odpowiedzi cz.1

W związku z dużą ilością pytań od naszych klientów dotyczących ubezpieczeń w branży IT zdecydowaliśmy się na wytypowanie kilku z nich i udzielenie Państwu rzeczowych odpowiedzi. Ze względu na obszerność powstałego materiału podzieliliśmy go na cztery części, opisujące różne aspekty ubezpieczenia w branży IT.


13.03.2020

Zobacz
koszt ochrony prawnej Ubezpieczenie OC zawodowe a koszty obrony prawnej

Czy wiesz, że ustalenie przyczyny oraz zasadności i wysokości roszczenia w przypadku firm z branży IT może trwać nawet kilka lat?


18.02.2020

Zobacz
Infinity Brokerzy Ubezpieczeniowi wystąpili w roli eksperta w temacie ubezpieczenia OC dla branży IT

Ukazał się artykuł w którym wypowiadamy się na temat ubezpieczenia dla branży IT, artykuł do przeczytania pod linkiem: https://www.pb.pl/oc-dostepne-tak-ze-dla-malych-firm-it-858427


27.11.2019

Zobacz