Ile kosztuje ubezpieczenie OC firmy budowlanej? Analiza
Spis treści
Firma budowlana może zawrzeć wiele rodzajów ubezpieczeń. Zasadniczo dzielą się one jednak na ubezpieczenia dotyczące poszczególnych kontraktów (dedykowane) oraz polisy odnoszące się do całej działalności. W tym artykule pominiemy ubezpieczenia pojedyncze, osobowe i mienia, gdyż są one bardzo indywidualne – ich warunki różnią się w zależności od poszczególnych umów. Skupimy się z kolei na OC. Podpowiadamy, dlaczego warto mieć polisę, jaki jest ich zakres i najważniejsze, ile kosztuje ubezpieczenie firmy budowlanej.
Ubezpieczenie OC firmy budowlanej – dlaczego warto mieć taką polisę?
OC firmy budowlanej pozwala na kompleksowe zabezpieczenie przedsiębiorstwa na wypadek szkód objętych ubezpieczeniem. To najważniejszy powód, dla którego warto ją posiadać. Ale nie jedyny.
Posiadanie polisy OC firmy budowlanej jest bardzo często jednym z wymogów w przetargach – to element obowiązkowy po stronie oferenta. Zazwyczaj w umowie jest wskazana tylko suma gwarancyjna, ale często bywa, że zleceniodawca wyszczególnia również konkretny zakres. Posiadanie polisy pozwala automatycznie spełnić wymóg zawarty w kontrakcie.
Polisa ogólna jest tańsza niż kilka polis dedykowanych (nie wszędzie taka polisa wystarczy, ale wielu zamawiających dopuszcza takie rozwiązanie).
Kolejnym argumentem za zawarciem takiej polisy jest jej cena – relatywnie niska w stosunku do tego, jaką ochronę zapewnia. O tym, ile kosztuje ubezpieczenie firmy budowlanej, opowiemy w ostatniej części artykułu.
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenie OC firmy budowlanej – co obejmuje taka polisa?
Zakres ubezpieczenia może być bardzo modyfikowany, a jedna polisa od drugiej może się znacząco różnić. Zastanawiając się co powinno obejmować ubezpieczenie OC firmy budowlanej powinniśmy zastanowić się jaki jest przedmiot działalności firmy. Jest to główny wyznacznik jakim powinna się kierować firma przy określaniu zakresu. Zakres często wiąże się z kosztem. Niektóre klauzule takie jak ubezpieczenie wibracji i osiadania ziemi są szczególnie drogie, a inne takie jak klauzula reprezentantów (wina umyślna) bardzo tanie. Część ubezpieczycieli posiada szeroki zakres ubezpieczenia w standardzie, a u niektórych potrzebne jest jego rozszerzenie.
Ubezpieczenie OC firmy budowlanej – ile kosztuje?
Koszt ubezpieczenia OC firmy budowlanej zależy od wielu czynników. Do najistotniejszych należą:
- przychód roczny firmy;
- profil działalności firmy;
- zakres ubezpieczenia;
- wysokość sumy gwarancyjnej;
- szkodowość firmy (z ostatnich trzech lub pięciu lat).
Niestety, podanie konkretnej ceny, a nawet przedziału, nie jest możliwe. Na to, ile kosztuje ubezpieczenie firmy budowlanej, wpływ ma szereg istotnych elementów.
Jesteśmy natomiast w stanie podzielić się doświadczeniami i zaproponować kilka sposobów na to, żeby możliwie obniżyć składkę.
Najlepsze sposoby na obniżenie wysokości składki za ubezpieczenie OC firmy budowlanej
- istotne jest dokładne sprawdzenie rynku ubezpieczeniowego. Ubezpieczyciele mają swoje nisze, sektory rynku, w których wypracowali swoje specjalizacje. Takiej analizy najlepiej dokonać przy pomocy brokera, który ma doświadczenie i w codziennej pracy specjalizuje się właśnie w ubezpieczeniach dla branży budowlanej;
- Bardzo ważne jest dostosowanie zakresu ubezpieczenia do faktycznie prowadzonej działalności. Dla przykładu – jeżeli firma nie zajmuje się przechowywaniem towarów osób trzecich, to warto się zastanowić, czy nie zrezygnować z klauzuli dotyczącej mienia w pieczy. Takich zapisów są dziesiątki i właściwie każdy z nich może podlegać negocjacjom;
- Warto ustawić poziom franszyzy redukcyjnej na odpowiedniej wysokości – tutaj trzeba sobie zadać pytanie, czy ubezpieczamy się od każdej szkody, czy może tylko od tych większych, które potencjalnie mogą bardziej zaszkodzić naszej firmie. Im wyższa franszyza tym niższy koszt. Dodatkowym „bonusem” niskiej franszyzy jest to, że mniejsze szkody (niższe niż wysokość franszyzy) nie wpływają na zwiększenie kosztu ubezpieczenia w przyszłych latach;
- Kolejnym istotnym elementem jest suma gwarancyjna. Wraz ze zwiększaniem sumy gwarancyjnej koszt polisy rośnie nieproporcjonalnie. Najdroższe jest pierwsze sto tysięcy złotych – potem koszt nie zwiększa się tak szybko. Dlatego czasem warto się zastanowić nad podniesieniem sumy gwarancyjnej, gdyż nie będzie się to wiązało z bardzo dużymi zwyżkami składki.
Podsumowanie – koszt ubezpieczenia OC dla branży budowlanej
Choć nie jesteśmy jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, ile kosztuje ubezpieczenie OC firmy budowlanej, to przy właściwym podejściu do pozyskiwania ofert koszt taki powinien być niski w stosunku do skali działalności. Doświadczony broker ubezpieczeniowy powinien (poprzez wnikliwą analizę działalności oraz znajomość rynku ubezpieczeniowego) wynegocjować warunki znacznie lepsze od tych, które przedsiębiorstwa budowlane dostają od agentów i samych ubezpieczycieli. Dodatkowo zakres polisy wynegocjowanej przez brokera będzie bardziej dopasowany do profilu działalności firmy. To kolejny plus. Warto pamiętać, że dobry broker to ten, który ma doświadczenie w pracy z firmami z danej branży.
Krzysztof Gąsiorowski
Broker.
Ma kilkunastoletnie doświadczenie w obsłudze klientów z sektora budowlanego. W swojej karierze pracował z największymi firmami budowlanymi i deweloperskimi w Polsce. Odpowiada też za obsługę ubezpieczeń majątkowych i zdrowotnych.
W ubezpieczeniach od 20 lat.