Blog

Jak wybrać dobrego brokera dla branży budowlanej?

Spis treści

Kim jest broker ubezpieczeniowy? Po co angażuje się go w proces pozyskiwania ubezpieczenia? Jak może pomóc w optymalizacji kosztów polisy? I, wreszcie, jak wybrać dobrego brokera dla branży budowlanej? O wszystkim tym piszemy w tym artykule – sprawdź!

O pracy brokera ubezpieczeniowego – czym się zajmuje broker?

Broker jest wyspecjalizowanym oraz niezależnym doradcą, reprezentującym interesy klienta.

Na podstawie udzielonego pełnomocnictwa, pośredniczy w zawieraniu umów pomiędzy klientem a towarzystwem ubezpieczeniowym. Zawsze działa na rzecz i w imieniu klienta.

W swojej pracy na co dzień zajmuje się głównie pozyskiwaniem ofert oraz ich wnikliwą analizą.

Pomaga w ocenie i identyfikacji ryzyka oraz aktywnie wspiera klientów podczas likwidacji szkody czy roszczenia. Podstawową rolą brokera jest dopasowanie, poprzez analizę i negocjacje, zakresu ubezpieczenia do realnych potrzeb klienta.

Dowiedz się więcej

Kim jest broker ubezpieczeniowy?

Zawód brokera ubezpieczeniowego – przepisy

Broker ubezpieczeniowy to jeden z zawodów, na którego wykonywanie należy uzyskać specjalne zezwolenie, wydawane przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Zawód  ten regulowany jest ustawą z dnia 22 maja 2003 roku o pośrednictwie ubezpieczeniowym.

Ze względu na charakter wykonywanej pracy oraz konieczność ochrony interesów klienta, osoba wykonująca zawód brokera ubezpieczeniowego podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej (OC) z tytułu wykonywania działalności brokerskiej.

Obowiązkowa polisa OC brokera ma sumę gwarancyjną przekraczającą nieco ponad 1,3 mln EUR na jedno zdarzenie i 1,9 mln EUR na wszystkie zdarzenia.

W dalszej części artykułu podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagę decydując się na wybór pośrednika ubezpieczeniowego dla branży budowlanej.

 

Dobry broker, czyli jaki?

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia często sprawia niemałe problemy. Na rynku mamy szeroki dostęp do wielu ofert, które różnią się m. in. zakresem ochrony oraz ceną. Jak wybrać ubezpieczenie najbardziej korzystne dla nas? Z pomocą przychodzi broker ubezpieczeniowy.

Zadaniem brokera jest nie tylko zawarcie umowy ubezpieczenia, ale również:

 • prawidłowa ocena oraz identyfikacja ryzyka,
 • skuteczne negocjowanie z zakładami ubezpieczeń,
 • aktywne wsparcie w procesie likwidacji szkody,
 • realna pomoc w rozwoju Twojego biznesu.

Dobry broker powinien wyróżniać się otwartością oraz gotowością do szukania nietuzinkowych rozwiązań. Bardzo ważny jest również sposób komunikacji oraz skuteczność.

Pamiętaj, że broker zawsze działa w interesie klienta. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu oferuje profesjonalną pomoc na każdym etapie działań związanych z ubezpieczeniem.

Istotną zaletą korzystania z usług  brokera jest fakt, że co do zasady jest to usługa dla klienta bezpłatna.

Wynagrodzeniem brokera jest najczęściej kurtaż, który jest pokrywany przez ubezpieczyciela, z którym klient zawarł umowę. Klient nie ponosi kosztów pracy brokera.

Jak wybrać dobrego brokera dla firmy budowlanej?

Znalezienie odpowiedniego brokera zazwyczaj wiąże się z określonymi wyzwaniami. Wybór odpowiedniego pośrednika to kluczowy krok w procesie pozyskania prawidłowej ochrony ubezpieczeniowej.

Jeśli szukasz wsparcia w pozyskaniu ubezpieczenia dla firmy budowlanej, masz przed sobą niełatwe zadanie. Przed podjęciem decyzji sprawdź, czy dany broker specjalizuje się w obsłudze firm z branży budowlanej. Jest to kluczowe dla zapewnienia sobie profesjonalnej obsługi. Doświadczenie zawsze przekłada się na lepsze zrozumienie ryzyk, z którymi się mierzysz oraz skuteczne wsparcie w procesie likwidacji szkody. Umożliwia również możliwość negocjacji lepszych warunków ubezpieczenia, za niższą stawkę.

Zanim zdecydujesz się na współpracę, zweryfikuj:

 • doświadczenie (wybierz pośrednika, który specjalizuje się w branży budowlanej),
 • referencje (skuteczny broker z pewnością ma zadowolonych klientów),
 • dostępność i sposób komunikacji (gotowość do działania i elastyczność)
 • Internet (sprawdź dostępne informacje o brokerze).

Z branżą budowlaną ściśle wiążą się gwarancje ubezpieczeniowe. Stanowią kluczowy element w zarządzaniu ryzykiem w biznesie, szczególnie w tym sektorze. Znajomość tego rodzaju ubezpieczeń wymaga od brokerów szczegółowej wiedzy w zakresie specyfiki danej branży i potrzeb klientów. Właściwa identyfikacja potrzeb klienta jest jedną z głównych czynności, którą powinien wykonywać broker.

Wybierz pośrednika, który będzie dociekliwy i zaangażowany. Dzięki proaktywnej postawie będzie w stanie wynegocjować dla Ciebie niestandardowe rozwiązania, zabezpieczając projekt od początku do końca jego realizacji.

Najważniejsze – czy o to pyta cię Twój broker?

W czasach, kiedy ryzyko wystąpienia nieprzewidywalnych zdarzeń jest coraz większe, szczególnie istotne jest korzystanie z usług rzetelnego pośrednika.

Celem brokera ubezpieczeniowego jest odpowiednie przygotowanie się do pozyskania ofert, które maksymalnie zadbają o Twój interes. Przygotowanie zapytania oraz pozyskanie ofert, które będą faktycznie kompleksowo zabezpieczać Twój biznes, szczególnie w nietypowych ryzykach, wiąże się zawsze ze szczegółową analizą potrzeb. W tym celu konieczne jest zadanie Tobie i Twojemu zespołowi kilkunastu, a czasem nawet kilkudziesięciu pytań.

Podstawowe pytania, które powinien Ci zadać broker to m.in.:

 • jakie posiadasz doświadczenie w realizacji tego typu kontraktu,
 • czy wystąpiły jakieś szkody,
 • czy podczas realizacji tego kontraktu będziesz korzystać z usług stałych podwykonawców,
 • w jaki sposób weryfikujesz podwykonawców,
 • czy Twoi podwykonawcy mają własne polisy OC.
 

Im bardziej precyzyjne pytania, tym większa szansa, że ubezpieczenie zostanie prawidłowo dopasowane do Twojej sytuacji. Pośrednik powinien również uzgodnić z Tobą zakres ubezpieczenia, omawiając szczegółowo dostępne klauzule oraz zasadność ich użycia.

To, czy broker potrafi wnikliwie zbadać Twoje potrzeby może pokazać, czy ma wiedzę i doświadczenie w branży, w której się specjalizujesz.

Profesjonalista pomoże Ci skutecznie dobrać ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb. Jego rola jest wielowymiarowa. Obejmuje doradztwo, negocjacje z zakładami ubezpieczeń oraz zarządzanie umowami ubezpieczenia. Warto więc, przed podjęciem decyzji o współpracy, zweryfikować, czy dany  broker faktycznie jest w stanie spełnić Twoje oczekiwania.

Jakub Mucha

Jakub Mucha

Founder i CEO w IBU

Spędził setki godzin na rozmowach z branżą budowlaną, projektową i IT. Doświadczony broker o szerokiej, specjalistycznej wiedzy.

W ubezpieczeniach od 17 lat.

Odwiedź profil na LinkedIn

Może zainteresuje

Cię także: