Blog

Ubezpieczenie OC projektanta – powszechny wymóg inwestorów

Spis treści

Za budowę różnej maści obiektów odpowiada cała rzesza specjalistów z różnych dziedzin. Mowa nie tylko o deweloperach czy generalnych wykonawcach, ale również architektach i projektantach. To od ich planów w dużej mierze zależy sukces inwestycji. Dlatego tak istotne z punktu widzenia projektanta jest dobre ubezpieczenie.

Osoba fizyczna a biuro projektowe – ubezpieczenie

Na początek warto podkreślić różnicę między zabezpieczeniem osoby fizycznej wykonującej samodzielną funkcję techniczną w branży budowlanej a biurem projektowym. Co ciekawe, pierwsza grupa ma obowiązek wykupienia polisy. Biura natomiast takiego wymogu nie mają. Nie zmienia to jednak faktu, że większość i tak inwestuje w ubezpieczenie, zdając sobie sprawę z ryzyka wykonywanej na co dzień pracy. W przypadku większych projektów najczęściej kupuje się odrębne polisy dla każdego kontraktu. Zwykle sami inwestorzy stawiają taki wymóg przed biurem projektowym. To ochrona dla wszystkich stron umowy. 

SPRAWDŹ TEŻ

Ofertę dla branży budowlanej.

OC projektanta – czy jest potrzebne?

Zarówno indywidualni projektanci, jak i biura projektowe najczęściej zabezpieczają się na wypadek szkód i błędów, które mogą powstać podczas prac projektowych. Może chodzić o błędne dopasowanie jakieś rozwiązania, materiału, złe obliczenia, wyjście poza normy prawne. Wszystkie te “pomyłki” mogą skutkować powstaniem szkody i, w efekcie, roszczeń.  

Warto wiedzieć, że wykonawcy robót nie mają obowiązku weryfikowania projektów pod kątem ich zgodności z przepisami i powszechnymi normami. Może więc zdarzyć się tak, że dopiero podczas realizowania prac albo nawet używania gotowego już budynku dojdzie do szkody. Właśnie na takie okoliczności przydaje się ubezpieczenie OC projektanta. 

Zakres polisy OC projektanta

Pracownie projektowe – przeciwnie do inżynierów budownictwa czy architektów – nie mają obowiązku kupowania polisy. W tym przypadku ubezpieczenie jest całkowicie dowolne. Natomiast sam zakres OC projektanta będzie bardzo podobny do tego, który jest charakterystyczny właśnie dla umów zawieranych z inżynierami budownictwa i architektów. 

W przypadku polisy ubezpieczeniowej projektanta należy zwrócić uwagę na to, by pokrywała ona zarówno czyste straty finansowe, jak i szkody rzeczowe oraz osobowe. Dlaczego? Istotne z punktu widzenia projektanta jest bowiem zabezpieczenie się tak przed konsekwencjami problemów wynikających np. ze źle zaprojektowanych elementów budynku (zawalenie się i np. uszkodzenie ciała osoby trzeciej będące tego konsekwencją), jak i przed szkodami majątkowymi, czyli np. koniecznością przebudowy jakiejś części budynku ze względu na błędy w pierwotnym projekcie.

Ubezpieczenie projektanta a biura projektowego 

Szukając odpowiedniej polisy OC projektanta, warto pamiętać, że posiadanie ubezpieczenia przez poszczególnych specjalistów zatrudnionych w pracowni projektowej nie oznacza, że chroniona jest cała firma jako taka. Polisy pracowników nie pokryją roszczeń skierowanych przeciwko biurom projektowym.  

Niewątpliwą zaletą dobrowolnego ubezpieczenia OC jest również możliwość pokrycia odpowiedzialnością za szkody spowodowane przez podwykonawców. Dla wielu biur projektowych to największy plus posiadania ubezpieczenia. W przypadku tzw. Roszczeń kontraktowych, czyli tych wynikających z nienależytego wykonania umowy, biura projektowe ponoszą odpowiedzialność za działania podwykonawców. Polisa, która zapewnia im pomoc w razie problemów, jest na wagę złota. 

Najlepsza polisa dla projektanta

Warto mieć świadomość, że ubezpieczenie projektanta czy biura projektowego często można dostosować do indywidualnych potrzeb konkretnej firmy czy specjalisty. Dlatego tak istotne jest wejście we współpracę z doświadczonym w konkretnej branży brokerem ubezpieczeniowym. W IBU od kilkunastu lat obsługujemy naszych klientów pracujących w różnych sektorach budownictwa. Doskonale wiemy, jakie zapisy są dla nich szczególnie istotne, jakie rozszerzenia przydadzą się w codziennej pracy. Negocjujemy składki z ubezpieczycielami, zapewniając naszym klientom wysoką jakość, szeroki zakres polisy i atrakcyjną cenę. 

Jakub Mucha

Jakub Mucha

Founder i CEO w IBU

Spędził setki godzin na rozmowach z branżą budowlaną, projektową i IT. Doświadczony broker o szerokiej, specjalistycznej wiedzy.

W ubezpieczeniach od 17 lat.

Odwiedź profil na LinkedIn

Może zainteresuje

Cię także: